HTML

vedina007 KönyvesBlogja

Friss topikok

Khaled Hosseini: Papírsárkányok - Hazatérés Afganisztánba

2010.05.14. 20:51 vedina007

Az előző blogban:2009. december 13.
Értékelés: 5*

A könyv fülszövege:

„Afganisztán, 70-es évek, a béke utolsó évei. Egy gazdag és egy szegény családból származó kisfiú együtt tölti gyerekkorát. Összekötik őket közös élményeik és kedvenc időtöltésük, a sárkányeregetés. Egy szörnyű esemény azonban örökre megváltoztatja a két fiú életét. Amir cserbenhagyja barátját, Haszant. A gondtalan gyerekkor ezzel véget ér. Amir hazájától távol, az Egyesült Államokban kezdi felnőtt életét, ám nem tud szabadulni egykori tette miatti bűntudatától. Visszatér a tálibok uralta háborús Afganisztánba. A megtépázott, vérzivatarok áztatta ország romjain végre jóváteheti azt, amit elrontott, és megszabadulhat a bűntudat és a fájdalom terhétől. A hol izgalmas, hol szívszorító fordulatokban bővelkedő regény tényfeltáró módon ábrázolja az afgán történelem nemzetiségi, vallási és társadalmi hátterét. Egy korábban a világ szeme elől eldugott ország népével és kultúrájával ismerkedhetünk meg, testközelben érezhetjük Afganisztánt, amely az új évezred világpolitikájának sarkpontjává vált. Megjelenése óta a Papírsárkányok folyamatosan az amerikai toplisták élén áll. Lefordították az összes európai nyelvre, de megjelent héberül, kínaiul és arabul is. Az amerikai kritikusok az évtized regényének titulálták.”

A filmről:

„Az utóbbi idők egyik legnagyobb sikerű, legméltatottabb könyve alapján készült ez a mélyen megrendítő film barátságról, családról, pusztító erejű hibákról és a megváltó szeretetről. A háború szélén álló, kettészakadt országban két gyermekkori jóbarát, Amír és Hasszán örökre elszakad egymástól. Gyönyörű délután van Kabulban, az égen magasra szárnyal a kitörő öröm és az ártatlan sárkányeregető verseny számtalan gyönyörű résztvevője. Ám a győzelem keserű következményeként az egyik fiú gyáván elárulja a másikat, és ez tragikus események sorát indítja el... És elkezdődik a megváltáshoz vezető keserves út... 20 évvel később a már Amerikában élő Amír visszatér a tálibok által vasmarokkal uralt, veszedelmes Afganisztánba, hogy szembenézzen a sötét titkokkal, melyek még mindig kísértik őt, és hogy egy utolsó merész próbálkozással megpróbáljon mindent jóvátenni.”

Amikor először belekezdtem a könyvbe nem volt megfelelő a hangulatom hozzá és úgy 40 oldal után abbahagytam, aztán másodszor is nekifutottam és akkor már gyorsabban haladtam vele. Pár nap alatt be is fejeztem. Egyszerűen nem tudtam letenni, amíg nem tudtam, hogy mi fog történni...
Letehetetlen, felkavaró és torokszorító történet. Annyi minden volt benne…Barátság. Család. Hit. Hazugság. „Árulás”. Küzdelem. Háború. Fájdalom. Irigység. Bűntudat. Hűség. Szeretet. Két fiatal fiú a háború előtti Afganisztánban. Az egyikük (Amir) pastu, a másikuk (Haszan) hazara, egy szolga fia. (A pastuk üldözték és elnyomták a hazarákat.) Ez a regény kiindulópontja. A barátság, a papírsárkány eregetés idillje…Itt szól közbe Aszef, aki megtámadja (és megerőszakolja) Haszant, Amir pedig egyszerűen elnyomja magában a látottakat és igyekszik megszakítani a barátságot, végül elárulja Haszant és lopással vádolja. A barátját, aki bármikor, bármit megtett volna érte.
Haszan és Ali otthagyják a házat annak ellenére, hogy Baba megbocsát. (A legnagyobb bűnt, a lopást). Itt ugrik a történet néhány évet és már a háború éveivel folytatódik. Amir és Baba szökni kényszerülnek. Előbb Pakisztánba, majd Amerikába mennek. Amir itt érik férfivá, lesz író és vesz feleségül egy szintén pastu származású nőt…És Baba itt betegszik meg. Majd Ráhim Khan telefonál. Amirnak vissza kell mennie Afganisztánba, mert Ő beteg és mint később kiderül segítenie kell Haszan fián Szohrábon. Innen bonyolódik a történet, de több Spoilert nem szúrnék ide bele. A lényeg, hogy nagyon sok minden van a végén, ami bonyolítja a történetet. Amir igyekszik jóvátenni azt, amit elkövetett, de semmi sem olyan egyszerű, amilyennek látszik.

Mindenképp megérdemli az öt csillagot. Szerintem.

„Érted ezerszer is”

„Nem igaz, hogy a múltat csak úgy el lehet temetni: vaskarommal kapaszkodik a jelenbe.”

„Az indiai kölyök hamar megtanulja majd, amit a britek a század elején, aztán az oroszok nagy nehezen a nyolcvanas évek végén: az afgán független nép. Nagy becsben tartják a szokásokat, de irtóznak a szabályoktól. Így volt ez a sárkányeregető versenyeken is. A szabályok egyszerűek: nincs szabály. Reptesd a sárkányodat. Vágd le az ellenfelét. Sok szerencsét!”

„Baba szokta mondani: végy két afgánt, akik soha nem találkoztak, zárd őket egy szobába, és tíz perc alatt kiderítik, milyen rokonságban állnak.”

„Nagyon sok gyerek van Afganisztánban, de nagyon kevés gyerekkor.”

„Így győzik le a gyerekek magukban a félelmet. Elalszanak”

„Van egyáltalán boldog vég? Végtére is az élet nem egy indiai film. Zendegi migzara, ahogy az afgánok szeretik mondani: az élet megy tovább, nem törődik az elejével, a végével, kamjabbal, nakammal, válsággal, lelki megtisztulással, csak ballag előre, mint egy poros karaván.”

Hogy milyen a film? Ha nem olvastam volna a könyvet kifejezetten untam volna. Szerintem a könyv sokkal jobban ütött, bár itt is átjöttek a dolgok, de szerintem nem annyira. Apró változtatások voltak benne a könyvhöz képest, de ebben az esetben azok is hatalmasnak hatottak. Nem vagyok kibékülve a filmmel, bár ez valószínűleg egyéni szoc. Nem is ragozom tovább. Nem rossz, de a könyv nekem sokkal jobban tetszett. Ez mindig így van, szóval nem is lepődtem meg. Általában nem tudok elvonatkoztatni a könyvtől és az általam elképzelt szereplőktől. (Főleg ha van olyan szereplő, aki egészen máshogy néz ki a filmben, mint ahogy le van írva a könyvben).

Szólj hozzá!

Címkék: vélemény film könyv videó idézet kölcsön szépirodalom 5* 2009-ben olvasott

A bejegyzés trackback címe:

https://vedina007esakonyvek.blog.hu/api/trackback/id/tr836205648

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása